15 Haziran 2009

Yuva belgeseli

Geçen hafta kaçırdığım yuva belgeselinin tekrarını NTV'de bu gece seyrettim. Dünyaya genel bir bakış olarak çok yardımcıydı ve şu an yaşadığımız dünyada ben ve bu yazıyı okuyabilen insanların aslında dünyanın ne kadar şanslı ve elit bir kısmını oluşturduğumuzu dehşet içinde izledim. Belgeseli izlerken aslında dünyanın şu anda geçici bir lale devrinden geçtiğini, şu ana dek birikmiş dünya mirasımızdan yediğimiz için bu hızlı gelişmelerin gerçeklştiğini daha iyi anlıyor insan. Dünyanın sınırlı kaynağının sonu geldiğinde ve dünyadaki ekosistemin bozulması sonucunda yaşanacak göç, açlık ve kuraklık dalgalarının getireceği sorunlar ise gerçekten inanılmaz boyutlarda.

Belgesel gerçekleri yansıtmasının yanında (veya sonucu olarak) oldukça karamsar aslında, belgeselin son beş dakikasında "hala umut var" düşüncesini biraz olsun yaymaya çalışsalar da belgeselin geneline oranla bu bölüm oldukça sönük kalıyor. Karşılacaşacağımız sorunlar hakkında oldukça çarpıcı olan belgeselin, çözüm önerileri konusunda daha bilgilendirici olmasını beklerdim aslında. Ben inanıyorum ki dünyanın sonunu getirecek şey insanların içindeki umudun yokolmasıdır. Eğer dünyaya iki gün sonra engellenemez bir meteorun çarpacağını bilseydik kaçımız ertesi gün işe giderdik? Aslında genç nesillerin daha savurgan, önemsemez olmasının sebeplerinden biri de bu bence, geleceğe dair umutları yok. Şu anki güç savaşları ve anlık kazançlara yönelik dünya düzenine dair haklı olarak bir güvenleri ya da bu sistemin değişeceğine dair bir umutları yok. Bu umutları canlı tutabilmek bence önümüzdeki yıllar için en büyük sorunlardan biri olabilir. Aslında bu tür belgeseller ilköğretim ve lise dönemi çocuklar için dünyanın içinde bulunduğu durumu anlamaları açısından oldukça faydalı olurlardı, tabii biraz daha umut dolu olmaları ve bu çocukların birşeyleri değiştirebileceklerini inandırmaları şartıyla. Keşke her ilkokul ve lisede haftada bir saat de olsa bir belgesel saati düzenlense...

Bu arada belgeseli seyrettikten sonra duşa girdim, belgeselde bahsedilen dünya su kaynaklarının tükenmesinin de etkisiyle aklıma küçük bir fikir geldi. Çoğumuz duşa girdiğimizde sıcak suyu açarız ve bir süre akıp giden suyun yeterli sıcaklığa ulaşmasını bekleriz. İşte bu süre zarfında belki de 1 litre su boşu boşuna akar. Bunu engellemek aslında kolay olabilir ve insanların duş alma sayısını düşünürsek toplamda büyük bir israfın önüne geçilebilir. Şöyle bir çözüm düşündüm;

Her duş başlığının içine küçük bir termostat yerleştirilir, siz termostatı ayarlayarak istediğiniz su sıcaklık değerini girersiniz, daha sonra musluktan suyu açtığınızda duş başlığı hemen su çıkışına izin vermez, termostatın sudan aldığı sıcaklık değeri sizin istediğiniz değere ulaşana dek su duş başlığının içinde devir daim olur, termostat ne zaman istenilen sıcaklığa ulaşıldığını bildirirse o zaman duş başlığından su çıkışına izin verilir. Bu sistem tabiki duş başlığından önce duş bataryasına da uygulanbilir ama duş başlıkları değişebilir, modüler sistemler oldukları için bu şekilde eski tüm mevcut bataryalara uyum sağlanır.

Bunun dışında en az yarım saat banyoda kalan ben bu duşumu 7 dakika gibi bir sürede tamamladım. Bir de belgeseli izledkten sonra et tüketimimi azaltma kararı aldım. Öldürülmek için "üretilen" hayvanlar, bu hayvanları beslemek için boşa üretilen tahıllar ve bu tahılların yetişebilmesi için ormanları keserek kuraklaştırılan topraklar ve tüm bu işlemler için harcanan su ve enerji miktarı düşünüldüğünde bence her insanın alması gereken bir karar. Ha bu arada McDonalds'da 3 katlı hamburger çıkmış, Burger King ise kat çıkmamış ama et gramajını arttırmış... Ne güzel, ne güzel.

38 yorum:

 1. Selam Mert,

  ntvmsnbc'nin sitesinde şu sıralar Yeşil Ekran çerçevesinde Haftanın Tüyosu adlı bir bölüm var ve son haftanın konusu su tasarrufu. http://www.ntvmsnbc.com/id/24973071/ Bu duş konusunda orada da çok güzel tüyolar var. Sen de kendininkini oraya eklemelisin diye düşünüyorum. Ayrıca bu teknolojik fikir hayata geçene kadar, tüyolardan birini kendin uygulayabilirsin :)

  YanıtlaSil
 2. harika bir fikir! hayata geçirilebilir görünüyor.

  YanıtlaSil
 3. Tam sana ntvmsnbc'ye gönder dedim, orada haftanın tüyosu için konu değişti. :) Elektrik ile ilgili tüyon varsa hemen şimdi gönder :)

  YanıtlaSil
 4. @emre: evet değişmeden aslında yazdım ben oraya da ama 250 karakter kısıtlaması varmış, sanki sms atar gibi :) Oyüzden pek hoşuma gitmedi, çok açıklayıcı birşeyler yazamıyorsun.

  YanıtlaSil
 5. Ben niye kaçırdım ki bu belgeseli?.. Kaçırmak istemedim ama bi türlü vakit bana zaman ayıramadı, ben de belgesele.. Hayat bu, olacak artık birşeyler.

  YanıtlaSil
 6. Bu fikir duş başlıklarına uygulanana kadar, akan suyu kovaya akıtıp çiçeklere dökebilir, ütü suyu olarak kullanabilir, balkon yıkayabiliriz :)

  YanıtlaSil
 7. güzel bir konuya değinmişsin..

  http://tekfurdag.tr.gg

  YanıtlaSil
 8. Gerçekten şahene bir belgesel. Bu belgeselleri son yıllarda çok daha muhteşem çekmeye başladılar. Özellikle HD yayın çıktı çıkalı. Görüntülerdeki netlik doğaya daha bir güzellik katıyor. Daha doğrusu var olan güzelliği daha çok ekrana taşıyor.

  YanıtlaSil
 9. Değindiğin nokta çok güzel ve yararlı

  YanıtlaSil
 10. Kulağa Hoş Geliyor. Paylasım İçin Tesekurler

  YanıtlaSil
 11. Çok iyi fikir de uygulaması pahalı olabilir diye bazı firmalar uzak durabilir. Bir de tabii elektrik ve su yan yana ne kadar sağlıklı o da tartışılır..

  YanıtlaSil
 12. selam mert ulaş,
  ben de aynı belgeseli cnbc-e'de izledim, müzikleri ve sunduğu görüntüler açısından mükemmeldi. ama izlerken o kadar çok içim karardı ki.
  ağlayacaktım. daha pozitif düşünmeliyiz bence.

  YanıtlaSil
 13. bunu bende düşünürüm zaman zaman.. özellikle kızımı yıkamadan önce, suyu, onun vücut dayanıklılığına yakın ve ayarlanması zor ısıya getirene kadar o kadar boşa akıttığım oluyorki suyu, kendi kendime çok kızıyor ve üzülüyorum.. umarım bu tarz alternatif çözümler hayata geçerde, güncel ihtiyaçlarımızı daha tasarruflu bir şekilde karşılarız..

  YanıtlaSil
 14. Selamlar Mert
  Kaçırdığım bir belgeseldi hatırlattığın için teşekkür ederim. Şu duş başlığına gelirsek, ben tazzikli duş başlığı kullanıyorum şuan, musluktan gelen suyun şiddetini arttırarak dışarı veriyor ve sudan tasarruf sağlıyor 20-25tl civarı bir aparat. Herkesin en azından bu kadarcık duyarlı olması gerekli kesinlikle.

  Bu arada "spotback.com"la alakalı bir sorum olacak sana bana mail atarsan çok sevinirim :) aberkay@hotmail.com

  YanıtlaSil
 15. Merhaba... Sanırım benim de kaçırdığım belgeseller arasında yer almış bulunuyor.Hatırlattığın için teşekkürler. Suya gelince sanırım ayarlanması zor ısıya getirene kadar o kadar boşa akıttığım oluyorki suyu, bazen farkına varmıyorum. Buna dikkat etmem gerekiyor. Aslında hepimizin bu duyarlı davranışa yönelmesi şart...

  YanıtlaSil
 16. Evet çok doğru bi yaklaşım ilkokul ve lisede hatta üniversitede bile belgeselle ilgili bir zamn dilimi olsa çok ii olurdu çoğu insanımız belgeseli seviyor bende dahil..
  suya geldiğimizde ise evet ısınana kadar baya su harcanıo herkes aynısını yapıo bu bi facia kaybedilen suya bakarsak ama bunu bzlere hatırlattığın için teşkrler çoğumuzun aklına bile gelmezdi duyarlı olmak şart..

  YanıtlaSil
 17. evet ilkokul ve lisede olsa çok ii olurdu çoğu kişinin belgesele ilgisi vardır..
  suya gelince ısınana kadar baya israf yöntemin çok ii duyarlı olalım herşey bizler için..

  YanıtlaSil
 18. belkide aslında demek istedğin yada bnm anladğm herkes her yeniş gelen nesil bugün bugün için yaşayıp yarını hiç düşünülmemesidir.. su konusuna gelnce çözümün gerçektn mantıklı ama o olana kadar aslında akan suyu boşa değilde bi kovaya akıtıp sonra soğuk su dökereke onu kullanıp snra dulş almaya devam etsek aslında buda bnm kaanatimce bi çözüm olablr =)

  YanıtlaSil
 19. İlginç bi yaklaşım olmuş

  YanıtlaSil
 20. Çok güzel olmuş teşekkür ettik.

  YanıtlaSil
 21. bence bu fikir hayata geçmez ama yine de güzel.

  www.bloglamak.com

  YanıtlaSil
 22. güzel fikir. ama zor iş..

  YanıtlaSil
 23. Güzel bir yazı olmuş gerçekten, bende izledikten sonra epey hassaslaşmıştım. Bu dünya düzeninin gidişatına çok sağlam bir yorum getiren bu belgeseli herkesin izlemesini öneriyorum.

  YanıtlaSil
 24. güzel bir yazı olmuş belgeseller ilerleyen dönemlerde daha iyi ilerlediğini farkediyoruz kaçırdığım bi belgesel sanırım ayrıca su israfını engellemek aslında kolay olabilir ve insanların duş alma sayısını düşünürsek toplamda büyük bir israfın önüne geçilebilir.

  YanıtlaSil
 25. Güzel yazı olmuş emeğine sağlık ^^

  YanıtlaSil
 26. Mert ulaş kardeşim senin de vurguladığın gibi insanoğlu bilinçsiz tüketimde hiç geri kalmamaktadır.Ama tüketimde bir yere kadar elbet sonu gelecektir.Sonu geldiğinde ne olacak.Ülkeler birbirine savaş açacak.Dünyanın sonu gelecek ve Kuran'da sık sık bahsedilen kıyamet kopacaktır.ALLAH bize o dehşetli göstermesin.

  YanıtlaSil
 27. Merhaba Mert kardeş ben bloğunu daha bugün izlemeye başladım ve seni çok umut vaad eden genç bir arkadaş olarak çok taktir ettim. Yeni evlendiğini öğrendim gönlünce bir yaşam diliyorum sana ve eşine. Sen ve senin gibi gençleri gördükçe kendi hayatımın ne kadar zararda olduğunu görüyorum maalesef. Şu su konusunda çok eski ama işe yarar bir tasarruf önerim var, banyoda bir kova bulundurmak. Başarılarının devamını diliyorum sevgiyle kal.

  YanıtlaSil
 28. uya geldiğimizde ise evet ısınana kadar baya su harcanıo herkes aynısını yapıo bu bi facia kaybedilen suya bakarsak ama bunu bzlere hatırlattığın için teşkrler çoğumuzun aklına bile gelmezdi duyarlı olmak şart..

  katılıyorumm.....

  YanıtlaSil
 29. konular güzel sayfada çok hoş olmuş ellerinize sağlık. tebrik ediyorum.

  YanıtlaSil
 30. Güzel makale, teşekkürler...

  YanıtlaSil