23 Nisan 2009

Last FM bundan böyle benim için bitmiştir (Davos şivesiyle)

Efendim Last.FM ekibi karar almış, bundan böyle Amerika, İngiltere ve Almanya dışındaki kullanıcılar Last FM radyolarını ancak ücretli dinleyebileceklermiş, bu ülkelerde yaşayan elit vatandaşlar ise bedava dinlemeye devam edeceklermiş.

Bugün Last.FM'de hergün yaptığım gibi kişisel radyomu dinleyeyim dedim, o da ne deneme sürenizin sonuna geldiniz, bundan böyle radyo dinlemek istiyosanız üye olun diyor. E ben bu servise en az 3-4 yıldır kullanıyorum, ne deneme süresiymiş bu be... Sonra bir baktım önceden bedava olan şeyi, elit ülke vatandaşları dışındakilere aylık paralı yapmışlar. CBS Last.FM'i satın aldıktan sonra böyle ticari şeyler bekliyordum zaten çok da şaşırmadım açıkcası.

Peki ben kendimi enayi gibi hissetmez miyim? Hem benim müzik dinleme verilerimi alacaksın, internet sayfanda gözüme reklamları sokucaksın, hem de karşılığında bana ses kalitesi düşük radyo bile dinletmeyeceksin? Hemen Last.FM alternatiflerini araştırmaya başladım ve tabii ki gene açık kaynak yardıma yetişti. Sizlere Libre.fm'i takdim ederim. Henüz test aşamalarında ama Last.FM kazığından sonra mutlaka desteklenmeli. Şu anda siteden radyo dinleyemiyorsunuz ama dinlediğiniz müziklerin verisini gönderebiliyorsunuz. Henüz çok deneysel o yüzden şimdilik yalnızca karıştırmak istiyorsanız üye olun. Radyo dinlemek için ise Deezer (ülkemizde yasaklı çoğu güzel şey gibi, bakınız OpenDNS) veya Grooveshark (Yakında bu da yasaklanır) önerebilirim.

Ben şimdi Last.FM'de ki bütün verimi Libre.FM'e aktarıcam, sonra Last.Fm'de ki verimi silip hesabımı kapatıcam. Bir daha da gelmem Last.FM'e, bundan böyle Last.FM benim için bitmiştir.

5 yorum:

 1. davos şivesi :)) işte ayrıcılık diye buna derim ben. bundan böyle benim içinde bitmiştir lastfm. bu arada şu libre.fm e bir göz gezdiriyim belki güzel şeyler çıkabilir karşıma.

  YanıtlaSil
 2. İyi demişsin abicim...

  YanıtlaSil
 3. ben imeem'den dinliyorum, içeriği daha zengin, şarkı listeleri oluşturabiliyorsunuz. bana last fm'den daha kullanışlı geliyor.

  YanıtlaSil
 4. aol'un radyosu oldukca iyi.

  YanıtlaSil
 5. last.fm de istediğim gruplar yoktu zaten en zengin içerikli ve kaliteli olan pandora.com tabi sadece amerikalıları kabul ediyolar bunun içinde ultra surf programı ilaç oluyor.

  YanıtlaSil